Blog

Home/Новини/Трансплантація стовбурових клітин кісткового мозку при гострому інсульті

Трансплантація стовбурових клітин кісткового мозку при гострому інсульті

Лікування інсульту з використанням стовбурових клітин, отриманих з кісткового мозку пацієнтів, дало багатообіцяючі результати в першому клінічному випробуванні на людях. П’ять пацієнтів отримали лікування в рамках експериментального дослідження, проведеного лікарями з Imperial College Healthcare NHS Trust і дослідниками з Imperial College London (Великобританія).

Терапія виявилася безпечною, і всі пацієнти продемонстрували покращення клінічних показників. Результати дослідження були опубліковані в журналі Stem Cells Translational Medicine. Це перші в Великобританії результати клінічних випробувань з лікування гострого інсульту за допомогою стовбурових клітин.

Дана клітинна терапія передбачає використання CD34 + клітин кісткового мозку, які дають початок клітинам крові та ендотелію. Попередні дослідження показали, що лікування за допомогою цих клітин може значно покращити відновлення наслідків інсульту у тварин. Припускають, що замість диференціювання в нейрони гемопоетичні стовбурові клітини продукують речовини, що стимулюють ріст нових тканин головного мозку і кровоносних судин в області пошкодження.

Аутологічні CD34 + клітини кісткового мозку вводили в артерію, що кровопостачає мозок. На відміну від інших досліджень, коли пацієнти отримували лікування через 6 місяців або пізніше після інсульту, в даному випадку стовбурові клітини вводили в перші 7 днів після госпіталізації. Дослідники вважають, що рання клітинна терапія може збільшити шанси на відновлення.

Хоча дослідження в основному мало мету оцінки безпеки і переносимості лікування, всі пацієнти продемонстрували поліпшення клінічного стані протягом шестимісячного періоду спостереження. Чотири з п’яти пацієнтів перенесли найважчий тип інсульту: лише чотири відсотки людей з таким перебігом захворювання залишаються в живих через 6 місяців після події. В даному дослідженні всі чотири пацієнта залишилися живі і три з них могли себе обслуговувати через шість місяців.

Поліпшення, які спостерігали дослідники у цих хворих, є вельми обнадійливими, але ще занадто рано робити остаточні висновки про ефективність терапії. Перед початком великих випробувань необхідно зробити багато тестів, щоб виробити оптимальну дозу і часові рамки для лікування.

Щорічно в Англії більш 150000 людей переносять інсульт. У тих пацієнтів, що вижили, можуть залишитися різні соматичні і психічні порушення, багато хто не може самостійно себе обслуговувати. Лікування стовбуровими клітинами розглядається як нове унікальне напрямок терапії інсульту, але його реальні можливості ще повинні бути чітко визначені.

Група дослідників в даний час шукає нові методи сканування мозку, щоб мати можливість простежити за введеними клітинами в тканинах. Також ведуться розробки препарату на основі факторів, які виділяють стовбурові клітини. Застосування такого препарату в ранні терміни після госпіталізації може зменшити час пошкодження мозку і поліпшити прогноз виживання пацієнтів.

Проведене дослідження фінансувалося OmniCyte Ltd і National Institute for Health Research Imperial Biomedical Research Centre.

 

Стаття: S. Banerjee et al. ‘Intra-arterial immunoselected CD34+ stem cells for acute ischemic stroke.’ Stem Cells Translational Medicine, 2014;3:1-9. http://dx.doi.org/10.5966/sctm.2013-0178