Blog

Home/Загальна інформація/Стовбурові клітини кордової крові

Стовбурові клітини кордової крові

blood21 століття – століття регенеративної медицини, одним з напрямків якої є клітинна терапія  з використанням стовбурових клітин пуповинної крові.

Пуповинна кров (кордова кров, cord blood) – це кров, отримана методом пункції пупкової вени після народження дитини і перерізання пуповини. Такий метод забору є безпечним як для матері, так і для дитини, не супроводжується больовими відчуттями, не пов’язаний з ризиком розвитку ускладнень і не має етичних обмежень. Після звичайних пологів кров, якщо тільки батьки не побажали зберегти клітини пуповинної крові в кріобанку, утилізується разом з плацентою.

З 1988 р. пуповинна кров широко застосовується для лікування онкогематологічних захворювань (раку крові) у дітей і дорослих. У всіх розвинених країнах світу для лікування цих захворювань створені публічні банки пуповинної крові. На даний момент в світі проведено більше 30000 неспоріднених і більше 600 родинних трансплантацій пуповинної крові при зазначених вище захворюваннях. В деяких випадках батьки хворої дитини за порадою лікарів планують народження другої, так званого, «брата-рятівника», у якого при народженні беруть пуповинну кров (як вказувалося раніше, процедура абсолютно безпечна для новонародженого) для трансплантації з метою порятунку хворого на рак крові старшого брата чи сестри. Сучасні допоміжні репродуктивні технології дозволяють зачати HLA (імунологічно) – сумісного з хворою дитиною молодшого брата чи сестру – «сиблинга-рятівника». Методи збору та трансплантації пуповинної крові від «сиблінга-рятівника» особливо показані, якщо немає часу чекати, поки новонароджена дитина підросте і буде готова для процедур донації гемопоетичних стовбурових клітин (ГСК) – таких, як отримання ГСК з периферичної крові або кісткового мозку, які мають певні протипоказання і ускладнення.

infografika4_small

Джерело: www.stemcellclinic.com

Кордова кров – багате джерело мезенхімальних стовбурових клітин. Ці клітини застосовуються для лікування широкого кола різних захворювань завдяки своїй здатності диференціюватися в різні типи клітин і відновлювати клітини пошкоджених або хворих органів і тканин, наприклад, печінки, головного мозку, серця, судин, кісток, хряща, крові та ін.) Іншими словами, потрапивши в потрібний час в потрібне місце, стовбурові клітини пуповинної крові можуть сприяти повному або частковому відновленню ослабленою функції хворого органа.

Для людей, які страждають такими захворюваннями, як цукровий діабет I типу, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, хвороба Альцгеймера або Паркінсона, клітинна терапія дає великі надії і шанси на одужання.

На сьогоднішній день мезенхімальні стовбурові клітини, отримані з пуповинної крові, застосовуються в клінічних дослідженнях з лікування таких захворювань, як інсульт, пошкодження спинного мозку, гіпоксично-ішемічна енцефалопатія новонароджених, дитячий церебральний параліч та ін. Попередньо отримані дані обнадіюють вчених і дозволяють припустити, що результат випробувань буде позитивним.

Головне, щоб для дитини зберігалася або власна пуповинна кров в кріобанку, або була можливість підібрати донорську в публічному кріобанку.