Blog

Home/Новини/Розроблено новий спосіб отримання м’язових клітин людини

Розроблено новий спосіб отримання м’язових клітин людини

Група дослідників з University of Wisconsin-Madison відкрила новий спосіб отримати велику кількість клітин скелетних м’язів і м’язових клітин-попередників із плюрипотентних стовбурових клітин людини, чим зробила ще один крок в напрямку від лабораторії до клініки. Новий метод описаний в журналі Stem Cells Translational Medicine.Як відомо, плюрипотентні стовбурові клітини, такі як ембріональні (ES ) або індуковані плюрипотентні (iPS), можуть бути перетворені в практично будь-яку спеціалізовану клітину в організмі. Адаптуючи метод, який раніше використовувався для отримання нейральних клітин головного мозку, Masatoshi Suzuki зумів направити ці універсальні клітини в напрямку дорослих м’язових клітин і м’язових клітин-попередників.

Важливо відзначити, що нова методика передбачає ріст плюрипотентних стовбурових клітин у вигляді плаваючих сфер в присутності високих концентрацій двох факторів росту: фактора росту фібробластів-2 та епідермального фактора росту, які стимулюють міогенне диференціювання клітин. Новизна методу полягає в тому, що можна отримати велику кількість м’язових клітин без застосування генетичної модифікації, яка була необхідною раніше і обмежувала їх клінічне застосування.

Новий протокол включає в себе ряд переваг. По-перше, вирощування клітин в присутності спеціальних добавок без продуктів тваринного походження, таких як сироватка корів, підвищує клінічну безпеку отриманого продукту. По-друге, при вирощуванні у сферах , клітини ростуть швидше, ніж при застосуванні попередніх методів. По-третє, від 40 до 60 відсотків вирощених клітин є або м’язовими спеціалізованими клітинами або м’язовими клітинами-попередниками, що значно переважає продуктивність традиційних методів із застосуванням генетичної модифікації культур. Дослідники сподіваються, що шляхом подальшого маніпулювання хімічним складом середовища, вони можуть збільшити цей відсоток, наблизивши клінічне застосування таких клітин.

Минулого року Suzuki продемонстрував, що трансплантати стовбурових клітин людини іншого типу дещо покращили виживання і функції м’язів у щурів на моделі бокового аміотрофічного склерозу (БАС). Клітини-попередники, отримані за новою методикою, потенційно також можуть мати подібний позитивний ефект, але більш виражений. Таким чином, нова методика може бути використана для вирощування м’язових клітин з плюрипотентних клітин у пацієнтів з нервово-м’язовими захворюваннями: БАС, спінальн м’язова атрофія і м’язова дистрофія.

Також даним методом можна отримувати in vitro диференційовані м’язові клітини, які несуть генетичні пошкодження. Потім ці клітини можуть бути використані в якості об’єкту  для вивчення генетичних захворювань та скринінгу потенційних лікарських речовин.

 

Джерело: UW-Madison News