Blog

Home/Новини/Розроблено новий метод отримання клітин з плюрипотентними властивостями

Розроблено новий метод отримання клітин з плюрипотентними властивостями

Показано, що перебування клітин в умовах кислого середовища сприяє їх перепрограмуванню в зародковий стан. Команда японських дослідників розробила досить простий метод – вплив стресу, в тому числі за рахунок низького рівня рН – що дозволяє швидше і більш ефективно отримувати клітини, подібні до плюрипотентних.Керівник групи Haruko Obokata розповіла, що під час культивування клітини, які проходили через капілярну трубку, набували розмірів, подібно до стовбурових. Дослідники вирішили застосувати різні види стресу, в тому числі нагрівання, “голодування” клітин і підвищення в середовищі рівня кальцію. Три стресові фактори – бактеріальний токсин, який перфорує мембрану клітини, вплив низького рН і механічне стиснення – були здатні змінити клітину так, що вона починала експресувати маркери плюрипотентності .

Для підтвердження плюрипотентності необхідно було перевірити здатність  утворювати зрілі клітини усіх трьох зародкових листків. Це було продемонстровано за допомогою введення клітин, трансфікованих геном зеленого флуоресцентного білка, в ембріони миші – клітини з флуоресцентним сигналом було виявлено в усіх тканинах дорослої миші.

Отриманий ефект  було визначено як стимул-опосередковане набуття плюрипотентності – stimulus-triggered acquisition of pluripotency (STAP).

Один з найбільш несподіваних результатів полягав у тому, що STAP клітини, на відміну від плюрипотентних та ембріональних стовбурових,  можуть  утворювати тканину плаценти. Це могло б значно полегшити клонування організмів. В даний час клонування потребує отримання  незапліднених яйцеклітин, перенесення донорського ядра в яйцеклітину, культивування ембріона in vitro з подальшою імплантацією сурогатній матері. Якщо STAP клітини здатні утворювати  плаценту, вони можуть бути перенесені безпосередньо в матку.

За допомогою даного методу дослідники вже перепрограмували десятки типів клітин, у тому числі з головного мозку, шкіри, легенів і печінки, сподіваючись, що метод буде працювати з більшістю, якщо не усіма, типами клітин. У середньому 25 % клітин переживають стрес і 30 % з них стають плюрипотентними, що значно більше і швидше, ніж при класичному способі отримання iPS (1 %) . Отримані результати будуть використані для вивчення фундаментальних механізмів перепрограмування в організмі, а також будуть розроблені протоколи роботи з клітинами дорослих мишей і людини.