Blog

Home/Новини/Дослідники отримали із стовбурових клітин тубулярні клітини нирки

Дослідники отримали із стовбурових клітин тубулярні клітини нирки

Дослідникам вдалося диференціювати стовбурові клітини в тубулярні клітини, що може бути використано в регенеративній медицині для лікування ниркової недостатності замість проведення діалізу або трансплантації нирки. Результати дослідження були опубліковані в журналі Американського товариства нефрології (JASN) .

Хронічні захворювання нирок є однією з основних глобальних проблем охорони здоров’я, оскільки при їх прогресуванні з розвитком ниркової недостатності варіанти лікування обмежені лише гемодіалізом або трансплантацією органу. Регенеративна медицина – яка включає в себе відновлення або лікування тканин і органів – може запропонувати багатообіцяючу альтернативу цим методам .

Доктор Альберт Лам і співавтори запропонували набір хімічних речовин, які при додаванні до стовбурових клітин в певному порядку змушують їх вимикати гени, характерні для ембріональних клітин, і вмикати гени, активні в клітинах нирок, в тому ж порядку, що і під час ембріонального розвитку нирок. Дослідники змогли диференціювати і ембріональні, і індуковані плюрипотентні клітини людини в клітини, що експресують Pax2 і Lhx1 – два ключових маркери проміжної мезодерми. Плюрипотентні клітини були отримані шляхом трансформації фібробластів з біоптатів шкіри, що дозволяє говорити про можливості персоніфікації даного підходу до кожного пацієнта.

Диференційовані клітини спонтанно формували трубчасті структури з експресією маркерів зрілих ниркових канальців. Дослідники змогли диференціювати їх далі в клітини, що експресують Six2, SALL1 і WT1, які є важливими маркерами метанефричної мезенхіми – критичної стадії диференціювання нирок. У розвитку нирок метанефрична мезенхіма містить популяцію клітин-попередників, що утворюють майже всі епітеліальні клітини нирки. Отримані клітини зберігають ренальний фенотип навіть при пересадці у дорослу або фетальну нирку миші.

Таким чином, з’явилася надія, що в недалекому майбутньому можна буде створювати функціонуючу тканину нирки, яка при цьому буде на 100 % імунологічно сумісна з пацієнтом.

sciencedaily.com